Sherman School students receive awards

SHERMAN — The following students are 2020-2021 award recipients at the Sherman School:

President’s Award for Educational Excellence: Ryan Hatcher, Bryce Vore, Isabella Buffa

President’s Award for Educational Achievement, Hayden Myles

Rosalie Baxter Award, Nicole Correa-Wright, grade 6

Louis Constant, grade 7, Josh Mattison, grade 8

Student Council Awards for Excellence in Algebra & Science: Ryan Hatcher

Excellence in Language Arts, Social Studies, & Spanish: Hayden Myles

Excellence in Physical Education/ Health: Bryce Vore

Excellence in Physical Education/ Health: Hannah Gassmann

Excellence in ArtTeco: Darcy McCrary

Excellence in Algebra & Music/Band: Alexander Ostrosky

CAPSS Superintendent’s Award (Student of the Year)

Ryan Hatcher, Isabella DiNatale

Principal’s Award - High Honors for all marking periods, grades seven and eight

Isabella DiNatale, Hannah Gassmann, Julia Hancock, Taylor Murray, Alex Ostrosky, Noel Schaab, Katie Smith

Principal’s Award - Highest Honors for all marking periods, grades seven and eight

Isabella Buffa, Ryan Hatcher, Hayden Myles, Nate Press, Bryce Vore

Faculty Award, Nate Press

Rosemarie Seligmann Award, Julia Hancock

Daughters of the American Revolution Good Citizenship Award: Ryan Hatcher

Daughters of the American Revolution Outstanding History Award: Bryce Vore

Fine Arts Award: Hannah Gassmann

Rob Silk Award: Nicolena LeRose

Pat Warde 8th Grade Scholarship Award: Eddie Mendell, Taylor Murray

“Beuts” Award, Eliana Ostrosky

“Bud” Faust Award, John Diotte, Nicolena LeRose

Nancy Broughel Leadership Award: Isabella DiNatale, Hannah Gassmann

Jean Foster Athletic Award: Emma O’Dwyer, Nate Press

Jackie Crawford Award: Ethan Cacace, Darcy McCrary

Giddings-Warwick Award: Hayden Myles

Sara Hackett Award: Julia Hancock

Walking in Julia Malsin’s Footsteps Award: Lucy Philipakos

John O’Connor Fitness Award: Isabella Buffa, Ryan Hatcher

CABE Student Leadership Award: Hannah Gassmann

Hayden Myles

Kemp Mandeville Memorial Music Scholarship: Michael Clancy

Rose Bouton Award: Michael Clancy, grade 8, Alex Ostrosky, grade 8

Hannah Rich, grade 7, Ella Bocompani, grade 6

Guido Tino Award: Isabella Buffa

Sherman Higher Education Merit Scholarship

Shae Zeitler, New Milford High School

Anah Munch: Rose Lowe, New Milford High School

Alexandra Sawotka, Pawling High School

Mary Hadlow: Alexandra Sawotka, Pawling High School

Walter B. Wriston Scholarship: Rose Lowe, New Milford High School,

Shae Zeitler, New Milford High School

T.J. Lobraico Award: Julia Frey, New Milford High School

Pat Warde High School Memorial Scholarship: Christopher Baccari, New Milford High School