Sherman School graduated 29 students in its Class of 2017 during a recent ceremony at the school.

Below are the graduates and the students who received honors during a recent academic awards ceremony.

Sam Richard Alexanian, Christopher Kirk Baccari, Elle Hendrick Bechtold, Eloise Saviteer Berlandi, Justin Peter Campbell, Nathan Collins, Katherine Elizabeth Delamere, Madison Anne Devine, Molly Kathryn Fazzone, Paul Andrew Fisher, Ana Ling Flood, Julia Kathryn Frey, Daniel Kraig Gallagher, William Robert Godfrey, John Paul Gordon, John Rowland Patrick Hanley, Matthew Joseph Hernandez, Adriana Marie Herron, Halle Jane Hicks, Jesse Robert Hoffman, Timothy Aidan Jellen, Mackenzie Nadine Kean, Jillian Barbara Langworthy, Rosemund Avis Lowe, Hannah Marie Mattison, Jeremy Chung-Ho Patzelt, Cassidy Jane Ranno, Logan Richard Vore and Jessica Claire Waldmann.

Walking in Julia Malsin’s Footsteps: Katherine Delamere.

Rosalie Baxter Awards: Thomas Day (grade 6), Riley Setzler (grade 7) and Julia Frey (grade 8).

“BEUTS” Character Award: Trevor Hodges.

Rose Bouton Award: Olivia Zeitler (grade 6), Riley Setzler (grade 7) and Nathan Collins and Madison Devine (grade 8).

Guido Tino Award: Cassidy Ranno.

Rosemarie Seligmann Creative Writing Award: Elle Bechtold.

Jean Foster Memorial Award: Matthew Hernandez and Cassidy Ranno.

Giddings-Warwick Writing Award: Katherine Delamere.

Jackie Crawford Award: Rose Lowe and Hannah Mattison.

Daniel J. Murphy-MIP Award: Timothy Jellen and Hannah Mattison.

Sara Hackett Award: Eloise Berlandi and Ana Flood.

DAR Citizenship Award: Katherine Delamere.

DAR History Award: Ana Flood.

Kemp Mandeville Memorial Music Scholarship: Christopher Baccari.

Sherman Chamber Ensemble: Nathan Collins and Julia Frey.

Fine Arts Award: Christopher Baccari, Katherine Delamere and Ana Flood.

Pat Warde Eighth Grade Memorial Scholarship: Katherine Delamere and Halle Hicks.

“Bud” Faust Friendship Award: William Godfrey and Adriana Herron.

Secretary of State Excellence in Citizenship Award: Katherine Delamere.

Nancy Broughel Leadership Award: Ana Flood.

Student Council Awards: Eloise Berlandi (excellence in honors, algebra); Halle Hicks (excellence in grade eight math); Madison Devine and Halle Hicks (excellence in physical education); Katherine Delamere (excellence in art); Katherine Delamere (excellence in Spanish); Ana Flood (excellence in social studies); Katherine Delamere (excellence in language arts); Christopher Baccari (excellence in music) and Cassidy Ranno (excellence in science).

Rob Silk Award: Elle Bechtold.

John O’Connor Fitness Award: Eloise Berlandi and Logan Vore.

Students of the Year Award: Eloise Berlandi and Cassidy Ranno.

Principal’s Award (high): Madison Devine and Julia Frey.

Principal’s Award (highest): Eloise Berlandi, Katherine Delamere, Ana Flood and Cassidy Ranno.

CABE Student Leadership Award: Christopher Baccari and Katherine Delamere.

Faculty Award: Halle Hicks.

SVA Walter B. Wriston Scholarship: Victoria Seiden.

Sherman Higher Education Merit Scholarship: Drew Humphreys.

Anah Munch Award: Emma Colesworthy and Reid Shiland.

Pat Warde High School Memorial Scholarship: Fiona Brady and Brigit Humphreys.