Sherman School graduated 47 students in its Class of 2013 during a June 21 ceremony at the school.

The day before, many students received honors during an academic awards ceremony.

GRADUATES

Luke Alexander, Taylor Alward, Azuma Andos, Sean Asendorf, Ryan Aversano, Connor Brady, Fiona Brady, Emily Burkhardt, MacKenzie Burns, Jacob Calsetta, Rachael Cammarano, Michael Carroll, Courtney Chemero, Emma Colesworthy, Jordan Cowan, Julia Crane, Michael D'Ambrosio, James Dul, John Engelhard, Kyle Fielding, Connor Galaida, Kimberly Godfrey, Brigit Humphreys and Drew Humphreys.

Hannah Jellen , Hunter Kelley, Dimitri Lambropoulos, Elona Lekaj, Connor Lewis, Mikayla Lindquist, Nicholas Marello, Annika Moberg, Margaret O'Connell, Matthew Olencki, Liam Pitt, Katie Robbins, Andrew Romano, Christian Schopfer, Hunter Seegers, Victoria Seiden, Reid Shiland, Wyatt Smiley, Gabe Stein, Olivia Strempski, Elizabeth Swanson, Brian Thomas and Leia Thomas.

SIXTH TO EIGHTH GRADE AWARDS

Walking in Julia Malsin's Footsteps: Lizzie Swanson.

Beuts Character: Lucy Burns.

Rosalie Baxter: Madison Belanger (sixth grade), Samantha D'Ambrosio (seventh grade) and John Engelhard (eighth grade).

Rose Bouton: Josh Jordan (sixth grade), Margaret Calbi (seventh grade), Julia Crane and Liam Pitt (eighth grade).

Guido Tino Award: Lizzie Swanson.

EIGHTH GRADE AWARDS

Rosemarie Seligmann Creative Writing Award: Liam Pitt.

Jean Foster Memorial Award: Dimitri Lambropoulos and Reid Shiland.

Giddings-Warwick Award: Julia Crane and Drew Humphreys.

Jackie Crawford Award: Christian Schopfer and Brian Thomas.

Daniel J. Murphy MIP Award: Taylor Alward, and Gabe Stein.

Sara Hackett Award: Olivia Strempski.

Daughters of the American Revolution Citizenship Award: Brigit Humphreys.

Daughters of the American Revolution History Award: Drew Humphreys.

Kemp Mandeville Memorial Music Scholarship: Liam Pitt.

Fine Arts Award : Michael Carroll and Liam Pitt.

Eighth Grade Pat Warde Scholarship: Luke Alexander and Hunter Seegers.

"Bud" Faust Friendship Award: Emma Colesworthy, Reid Shiland and Olivia Strempski.

Rob Silk Award: Azuma Andos, Brigit Humphreys and Drew Humphreys.

John O'Connor Fitness Award: Taylor Alward, Brigit Humphreys and C.J. Schultz.

Nancy Broughel Leadership Award: Jordan Cowan, Elona Lekaj.

Students of the Year: Julia Crane and Drew Humphreys.

CABE Student Leadership Award: Michael Carroll, Brigit Humphreys

Faculty Award: Taylor Alward.

Excellence In Honors Algebra: Drew Humphreys.

Excellence in Elementary Algebra: Azuma Andos.

Excellence in Physical Education: Luke Alexander.

Excellence in Art: Liam Pitt.

Excellence in Introduction to Spanish: Azuma Andos.

Excellence in Spanish: Drew Humphreys.

Excellence in Social Studies: Drew Humphreys.

Excellence in Language Arts: Drew Humphreys.

Excellence in Music: Michael Carroll.

Excellence in Science: Drew Humphreys.

Seventh-grade students who made the honor roll all marking periods: Marissa Barca, Shane Berlinger, Trevor Bowes, Erik Byrnes, Margaret Calbi, Peter Calbi, Matthew Carlucci, Lucas Ciccimarro, Julia Clark, Allyson Cook, Darcy Cook, Samantha D'Ambrosio, Randall Davis, Lorenzo DiBlasi, Vincenzo DiMaggio, Shane Fedigan, Gabriel Fowler, Alec Head, Jessica Horkan, Erick Jellen, Michael Kastilahn, Mitchell Kastilahn, Gabriella Kovalenko, Devon Langworthy, Edon Lekaj, Jack Lenihan, Lauren Lombardo, Austin Margolin, Avary Ann Noto, Douglas Peet, Wilson Pitt, Avery Putnam, Julia Quinn, Ilirijana Racaj, Jared Raines, Gabrielle Rossetti, Kelli Souza, Samuel Spagnolo, Emily Spagnuolo, Eleanor Steiger, Mika Stetson, Alyssa Svinte, Michael Tarby and Madelyn Thorp.

Eighth-grade students who made honor roll for all marking periods for grades seven to eight: Sean Asendorf, Emily Burkhardt, MacKenzie Burns, Jacob Calsetta, James Dul, Kimberly Godfrey, Hannah Jellen, Hunter Kelley, Elona Lekaj, Connor Lewis, Annika Moberg, Margaret O'Connell, Matthew Olencki, Andrew Romano, Victoria Seiden, Reid Shiland, Gabe Stein, Brian Thomas and Leia Thomas.

Eighth-grade students who made high or highest honor roll for all marking periods for grades seven to eight: Luke Alexander, Taylor Alward, Fiona Brady, Courtney Chemero, Emma Colesworthy, Jordan Cowan, Dimitri Lambropoulos, Mikayla Lindquist, Liam Pitt and Hunter Seegers.

Eighth-grade students who made highest honors for all marking periods for grades seven to eight: Azuma Andos, Michael Carroll, Julia Crane, Brigit Humphreys, Drew Humphreys and Elizabeth Swanson.

HIGH SCHOOL AWARDS

Sherman Higher Education Merit Scholarship: Kyle Kellett and Malana Krongelb.

Mary Hadlow Scholarship: Katherine Pollack.

Anah Munch Award: Shannon Lenihan-Burke and Megan Viento.

High School Pat Warde Scholarship Award: Shannon Lenihan-Burke and Tyler Clark.