Following are the vote counts for Nov. 5's municipal election throughout the Greater New Milford area, as provided the Secretary of the State's office.

D -- Democrat

R -- Republican

I -- Independent

PC -- Petitioning candidate

BRIDGEWATER

First Selectman

R Nancy Hawley 408

D Curtis S. Read 505

PC Neil L. Cable 131

Selectmen

R Leo P. Null 433

D Alan Henry Brown 555

Town Clerk

R Cheryl L. Pinkos 471

D Cheryl L. Pinkos 492

Town Treasurer

R Joseph P. Caruso 414

D Susan Colla Wilcox 572

Tax Collector

R Catherine B. Vikstrom 460

D Catherine B. Vikstrom 496

Board of Finance

R Michael James Reed 490

R Jennifer Ann Gattie 460

D Laura S. Rotter 463

D Jennifer Ann Iannucci 508

Board of Assessment Appeals

R Diane Munson 466

D Diane Munson 472

Planning and Zoning Commission (5 years, begins 2013)

R Edward S. DeVoe 508

D Kenny R. Lightcap 440

Planning and Zoning Commission (4 years, begins 2014)

R Dainius Leonas Virbicas 641

Planning Commission Alternate (3 years, begins 2013)

R Richard E. Carlson 476

D Richard E. Carlson 452

Planning Commission Alternate (3 years, begins 2014)

R Edward B. Terry Jr. 493

D Timothy M. Carney 459

Planning Commission Alternate (to fill vacancy)

R Donald J. Shail 508

D Wayne C. Khare 440

Zoning Board of Appeals (5 years, begins 2013)

R Strother B. Purdy III 513

D Felicia S. Hoeniger 434

Zoning Board of Appeals (5 years, begins 2014)

R Marc A. Isolda 462

D Marc A. Isolda 433

------

KENT

First Selectman

D Bruce K. Adams 468

Selectman

R Mary Casey Williams 220

D Michael Van Valkenburg 348

Town Clerk

R Darlene F. Brady 430

Tax Collector

D Deborah J. Devaux 446

Board of Finance

R Maureen A. Brady 356

D Edwin R. McCoy Jr. 256

D Mark C. McWhinney 371

Board of Education, Full Term

R Gonzolo Garcia-Pedroso 210

D Carolyn C. Nielsen 334

Board of Education (2-yr. vacancy)

D Dana E. Slaughter 434

Board of Assessment Appeals

R Robert H. Indorf Jr. 410

Planning & Zoning Commission

R Karen J. Casey 366

D Dennis R. DePaul 363

Zoning Board of Appeals

R Anthony F. DiPentima 360

D Daniel F. Murray 396

R Edward L. Hoffman 373

Zoning Board of Appeals Alternate

R Anne C. Bisenius 422

Sewer Commission

R Stanley W. Jennings 365

Sewer Commission Alternate

D Elissa G. Potts 420

------

NEW MILFORD

Mayor

R Patricia Murphy 3,172

Town Council

R Tom Esposito 2,612

R Pete Bass 2,610

R Joe Failla 2,278

R Paul Szymanski 2,581

R Katy Francis 2,601

R Beth Falder 2,614

D Andrew Grossman 1,867

D Walter M. Bayer 2,135

D John E. Lillis 2,104

D Frank E. Wargo 2,129

D Mary Jane Lundgren 2,298

PC Lynette Celli Rigdon 1,305

Board of Finance (4 years)

R Walter O'Connor 2,380

R Joanne Chapin 2,818

D George Thomas Barnett 1,956

D Gale M. Alexander 2,088

Board of Finance (2 years)

R Bill Hall 2,638

D Barbara Mary Wolf 2,372

Board of Education (4 years)

R Angela Chastain 2,351

R Wendy Faulenbach 2,651

R David Littlefield 2,233

D Robert Coppola 2,235

D Lawrence Stillman 1,781

D Elizabeth D. Finney 1,894

Board of Education (2 years)

R John Spatola 2,111

R Teresa Volinski 2,776

D Jackie L. Alexander 1,789

Board of Assessment Appeals (4 years)

R Sheri-Lynn Gunn 2,786

Planning (4 years)

R Rich Morea 2,305

R Joe Davis 2,262

D Jacqueline W. Marois 1,917

Planning (2 years)

R Michael Nahom 2,832

Zoning (4 years)

R Bill Taylor 2,289

R Charles Bogie 1,997

D Adrienne M. Aurichio 1,614

D Alexandra V. Ince 1,586

Zoning Board of Appeals (4 years)

R Martin Monteiro 2,276

R Pauline Brannigan 2,487

D Sandro M. Carvalho 1,834

------

ROXBURY

First Selectman

R Barbara Henry 4,66

D Barbara Henry 235

Selectman

R Russel Dirienzo 332

D Jim Conway 296

PC Andrew C. Engel 109

Town Clerk

R Peter A. Hurlbut 429

D Peter A. Hurlbut 273

Treasurer

R Kimberlee Baron 403

D Kimberlee Baron 269

Tax Collector

R Kimberly Pokrywka 413

D Kimberly Pokrywka 273

Board of Finance (full term)

R Wayne Piskura 378

R Edwin Cady Jr. 390

D Wayne Piskura 266

D Edwin Cady Jr. 260

Board of Finance (vacancy)

R Nanette Falkenberg 393

D Nanette Falkenberg 259

Board of Assessment Appeals

R Lucille Filous 378

R Mary Ellen Kimble 382

D Lucille Filous 257

D Mary Ellen Kimble 259

Library Director/Trustee

R Cynthia Newby 392

D Cynthia Newby 260

Library Trustees (full term)

R Pamela Southworth 401

R George Feifer 378

D Pamela Southworth 262

D George Feifer 259

Library Trustee (vacancy)

R Meg Mongin 393

D Meg Mongin 265

Planning Commission

R Robert Munson 392

R Gary Steinman 372

D Robert Munson 257

D Gary Steinman 256

Planning Commission Alternates

R Pauline Krofssik 388

R Sheila Gross 383

D Pauline Krofssik 248

D Sheila Gross 263

Booth Free School Trustee

R Greta Kennedy 392

D Greta Kennedy 256

------

Sherman

First Selectman

R Clay Cope 764

D Chris Jellen 411

I David N. Hopkins 229

Selectman

R Robert Ostrosky 808

D Andrea O'Connor 431

I Thomas Joyner 147

Town Clerk

R Carol Havens 1083

Town Treasurer

R Eric Holub 1047

Tax Collector

R Tabitha K. Fazzone 850

D Kate McConaghy 527

Board of Finance

R Susan Seeger 885

D Robert Gamper 684

R Dorinda Leniham 824

D Virginia Zellner 678

Board of Assessment Appeals

R Sherry S. Prensner 780

D Michael E. Berenberg 518

Planning & Zoning Commission

R Theodore C. Hollander Jr. 1019

D Neil Volkmar 753

D Marc Sichel 790

Planning & Zoning Commission Alternates

R Willy Knaak 942

D Marian Edmond 768

R Jill Finch 959

Zoning Board of Appeals

R Dale Baird 954

Zoning Board of Appeals

D Joseph Chiaramonte 797

Constables

R George O. Linkletter III 781

D Ernst Dech 418

R Timothy J. Beatty 983

D Joe Keneally 586

R Rick Hudson 588

D Ken Knipple 697

R Joel A. Judd 902

------

Warren

First Selectman

R Craig Nelson 303

D Stephen Warshaw 269

Selectman

R Calvin Tanner 292

D Marion Smith 267

Town Treasurer

R Colleen Frisbie 297

D Colleen Frisbie 247

Board of Finance

R Jack Travers 442

D Robyn Kasler 224

Board of Assessment Appeals)

R Paul Taltavall 250

D Joe Manley 302

Zoning Board of Appeals (5 years, begins 2013)

D Jon Garvey 387

Zoning Board of Appeals (5 years, begins 2014)

D George Gitnens 378

Zoning Board of Appeals Alternate

D Peter Brodhead 395

D Nancy Florio 367

------

Washington

First Selectman

R Mark Lyon 716

Selectman

R Richard Carey 358

D Jay Hubelbank 391

PC Anthony Bedini 164

Town Clerk

R Sheila Anson 793

Town Treasurer

R Linda McGarr 734

Tax Collector

R Donna Alex 609

PC Linda Nelson 228

Board of Finance

R Barbara Brown 570

D John Boyer 522

Board of Finance

R Sally Houldin Cornell 671

Board of Finance Alternate

R Keith Templeton 636

Board of Assessment Appeals

R Ann Fisher Bruzzi 650

Board of Assessment Appeals

R Keith Templeton 615

Zoning Commission

R Louis Abella 402

D Ralph Averill 489

Zoning Commission Alternate

R Sal Sorce 571

Zoning Commission Alternate

D Mike Sivick 482

PC Philip Dutton 240

Zoning Board of Appeals

D Mary Roberts 645

D Todd Catlin 606

Zoning Board of Appeals Alternates

R Todd Peterson 510

D Jean Kaplan 507

Term of office for selectman and board of selectman -- 4 years:

Yes: 563

No: 219

Term of office for treasurer and tax collector -- 4 years:

Yes: 591

No: 183