Sherman School graduated 52 students in its Class of 2014 during a June 20 ceremony at the school.

The day before, many students received honors during an academic awards ceremony.

GRADUATES

Marissa Barca, Randy Benitez, Jonathan Berge, Shane Berlinger, Trevor Bowes, Erik Byrnes, Margaret Calbi, Peter Calbi, Matthew Carlucci, Lucas Ciccimarro, Julia Clark, Allyson Cook, Darcy Cook, Samantha D'Ambrosio, Randall Davis, Lorenzo Di Blasi, Vincenzo DiMaggio, Orion Duffy, Shane Fedigan, Gabriel Fowler, Alec Head, Jayden Hicks, Jessica Horkan, Erick Jellen, Michael Kastilahn, Mitchell Kastilahn, Gabriella Kovalenko, Devon Langworthy, Edon Lekaj, Jack Lenihan, Lauren Lombardo, Avary Ann Noto, Douglas Peet, Wilson Pitt, Celine Przypek, Avery Putnam, Julia Quinn. Ilirijana Racaj, Jared Raines, Jakob Robinson, Gabrielle Rossetti, Kelli Souza, Samuel Spagnolo, Emily Spagnuolo, Eleanor Steiger, Mika Stetson, Alyssa Svinte, Michael Tarby, Madelyn Thorp, Dante Torain, Drew Von Werne and Chandler Wetherbee.

6th-8th GRADE AWARDS

Walking in Julia Malsin's Footsteps: Erik Chen Byrnes.

"BEUTS" Character Award: Isabella DeCicco.

Rosalie Baxter Awards: Autumn Wolf (sixth grade), Hannah Clark, (seventh grade) and Marissa Barca (eighth grade).

Rose Bouton Award: Noah Ciccimarro (sixth grade), Amelia Berlandi (seventh grade) and Michael Tarby and Avery Putnam (eighth grade).

Guido Tino Award: Erick Jellen.

8th GRADE AWARDS

Rosemarie Seligmann Creative Writing Award: Samuel Spagnolo.

Jean Foster Memorial Award: Jayden Hicks and Avery Putnam.

Giddings-Warwick Writing Award: Gabriella Kovalenko.

Jackie Crawford Award: Mitchell Kastilahn and Kelli Souza.

Daniel J. Murphy-MIP Award: Matthew Carlucci and Kelli Souza.

Sara Hackett Award: Julia Quinn and Madelyn Thorp.

Citizenship Award: Avery Putnam.

History Award: Gabriella Kovalenko.

The Kemp Mandeville Memorial Music Scholarship: Emily Spagnuolo.

Fine Arts Award: Alyssa Svinte and Michael Tarby.

Pat Warde Eighth Grade Memorial Scholarship: Trevor Bowes and Shane Fedigan.

"Bud" Faust Friendship Award: Margaret Calbi, Peter Calbi and Drew Von Werne.

Rob Silk Award: Shane Berlinger, Alec Head and Nora Steiger.

John O'Connor Fitness Award: Darcy Cook and Vincenzo DiMaggio.

Nancy Broughel Leadership Award: Alyssa Svinte.

Students of the Year Award: Gabriella Kovalenko and Avery Putnam.

CABE Student Leadership Award: Shane Berlinger and Margaret Calbi.

Faculty Award: Margaret Calbi.

Student Council Awards: Julia Quinn (Excellence In Honors Algebra), Peter Calbi (Excellence in Grade Eight Math), Matthew Carlucci (Excellence in Physical Education), Gabriella Kovalenko (Excellence in Art), Orion Duffy (Excellence in Introduction to Spanish), Darcy Cook (Excellence in Spanish), Avery Putnam (Excellence in Social Studies), Gabriella Kovalenko (Excellence in Language Arts), Emily Spagnuolo (Excellence in Music) and Shane Berlinger (Excellence in Science).

HIGH SCHOOL AWARDS

Sherman Higher Education Merit Scholarship: Nevan Swanson.

Mary Hadlow Scholarship: Sierra Grazia.

Anah Munch Award: Julia Krier and Freddie Pitcher.

Pat Warde High School Memorial Scholarship: Sierra Grazia, Meredith Keenan and Julia Krier.